Berneński pies pasterski - Baca

poniedziałek, 11 listopada 2013

Pies pasterski - czyli wgłębiając się w historię rasy.

Czy dzisiaj często widujemy Berneńczyki zaganiające owce? W dzisiejszych czasach mówiąc "pies pasterski" mamy zazwyczaj na myśli lekkie,zwinne psy,takie jak Border Collie czy Owczarek Australijski. Ale czy zawsze tak było? Jakie psy kiedyś pomagały ludziom w pasterstwie?

Mimo że w dzisiejszych czasach Berneńczyki są bardziej psami stróżującymi,towarzyskimi czy psami pomagającym chorym,ciągle posiadają cechy,które były u nich kształtowane po to aby broniły stada. Kiedyś psami pasterskimi były psy duże,silne (takie które potrafiły obronić stado przed dużą zwierzyną),odporne na trudne warunki klimatyczne,Berneńczyk do tych wymogów idealnie pasowały. Dzięki swojej grubej i odpornej sierści pomagały również ludziom jako psy pociągowe. W dolinie Emmental  na przełomie XIX i XX wieku BPP hodowano jako psy pilnujące zwierząt hodowlanych,a także zaganiające. Jak wcześniej wspominałam transportowały także wózki. Jak pewnie każdy się domyśla były to duże i masywne psy (zresztą niektóre nadal takie są),ale mimo to utrzymywano je w dobrej kondycji żeby mogły ganiać za zwierzętami itd. Trochę smutne bo w dzisiejszych czasach niestety coraz więcej ludzi uważa że Berneńczyki to psy leniwe,a waga tych psów dochodzi nawet do 60kg! O.O 
Ciekawostką jest to że w tych czasach hodowano Berneńczyki czarnej maści,ponieważ wierzono że takie umaszczenie psa odstrasza złe duchy,co pomaga w pilnowaniu stada.

Później zaczęto hodować psy o lżejszej budowie,ponieważ nie było już tak dużego zagrożenia od strony większych zwierząt np. kojotów,niedźwiedzi. Jakie cechy psa pasterskiego posiada dzisiaj Berneńczyk?

Pierwszą,dość irytującą cechą jest charakterystyczne "podgryzanie". Wiadomo że podczas zaganiania,psy podgryzają lekko owce,ale BPP (szczególnie szczeniaki) mają również tendencję do podgryzania nóg,a szczególnie stóp ludzi ;) Mnie takie podgryzanie bardziej drażni niż gdyby pies mocno chwytał,dlatego silnie oduczam tego Bacę,chociaż jak np. bawię się z nim i chcę już przestać to Baca właśnie zaczyna swoje podgryzanie żeby pokazać że on jeszcze chce się bawić. Często mi też podgryza stopy gdy ja wyjmuję je z butów. 

Co to za pies pasterski który nie ma w instynkcie zaganiania? Niekoniecznie owiec,ale innych ruszających się żyjątek. Kiedyś Baca uwielbiał zaganiać kury i inne ptactwo,tyle że robił to bardzo energicznie i biegał jak powalony za kurami,a jak je dogonił do na nich kładł się i je lizał -__- Za każdy razem jak zaczynał ganiać za kurami to nakręcała też się Sunia i kura mogła nawet przez takie zabawy stracić życie. Ogólnie teraz jego instynkt zaganiający jest "uciszony" i Baca chodząc koło kur nie zwraca na nie uwagi,no chyba że jakaś zachowuje się zbyt głośno. Ale ogólnie jest lepiej niż kiedyś,a oduczenie go biegania za kurami było ciężkie.

Mimo silnego chwytu i dużego pyska Baca potrafi bardzo łagodnie obchodzić się z innymi zwierzętami. Podczas przeciągania da się zauważyć że potrafiłby rozszarpać niejednego,a mimo to czasami jak złapie kurę do pyska,biega z nią po całej działce,nie uszkadza jej. Kiedyś nawet złapał małego kurczaka i też mu nic nie zrobił ;) dlatego uważam że potrafi bardzo delikatnie "przynosić" swoją zdobycz w pysku.


Wie ktoś może co zrobić jak zniknęli mi obserwatorzy na blogu? Tzn. Zawsze z boku wyświetlali mi się i była opcja dodania obserwatora,a teraz mi się to nie wyświetla. Wam się może wyświetla. A jak wchodzę na projekt i chcę dodać na nowo obserwatorów to jest napisane że ta opcja już została dodana -__-

Masz do mnie pytania? :) Pytaj - http://ask.fm/Lolmenek