Berneński pies pasterski - Baca

czwartek, 30 sierpnia 2012

Podejście rodziców do psa.

Tak sobie myślę,że stosunek do psów u moich rodziców stanowczo się poprawił.
Zawsze oczywiście dobrze traktowali psy jak i inne zwierzaki,ale często kierowali się stereotypami i podchodzili do tych stworzeń bardziej "ulgowo". Zabierzmy pod uwagę na przykład taką prostą i codzienną sprawę jak karma.Kiedyś mój pierwszy pies dostawał chrupki firmy Chappi (byłam bardzo młoda i jeszcze nie miałam pojęcia czy to dobra karma,czy nie),ewentualnie czasami mama coś mu gotowała.
Jak zaczęłam na poważnie interesować się kynologią i przeczytałam o prawidłowym żywieniu  psów od razu postanowiłam zmienić karmę...i wtedy pojawił się problem od strony dorosłych.
- "Jaka różnica między tą,a tamtą karmą? Chyba tylko cena".
- "Jak chcesz to sobie kupuj takie drogie karmy".
I tak dalej i tak w kółko.
Dzisiaj jest jednak inaczej...całkiem inaczej.Udowodniłam mamie że między tymi karmami jest spora różnica.
Moje psy jedzą Brita (oczywiście istnieją lepsze karmy,ale jak dla mnie Brit jest dobry i warty ceny) i nie muszę już namawiać mamy na to,żeby nie kupowała Chappi czy innych tego typu karm.
Podobnie było z wyprowadzaniem psa na spacer.Nigdy nie potrafiłam wyciągnąć rodziców na spacer z psem,zawsze były argumenty "że pies w ogrodzie się dość wybiega",a teraz chodzimy na spacery codziennie,nawet nie muszę prosić czy przypominać.Ostatnio nawet jak mnie nie było cały dzień w domu,,to mama sama od siebie zabrała Bacusia na spacer.Suczki też wyprowadzam,ale nie tak często bo więcej ćwiczymy i ganiamy na działce.Jestem z jednej strony dumna z rodziców za tę poprawę,a z drugiej jestem dumna z siebie że potrafiłam tak zmienić nastawienie człowieka do psa.

Ostatnio zauważyłam że Bacuś raz na jakiś czas zakuleje na jedną przednią łapę...bardzo mnie to zaniepokoiło. Od razu pomyślałam o tak poważnych chorobach jak dysplazja itp.Zabraliśmy go do weterynarza.Pan go obejrzał,dokładnie przestudiował łapę i stwierdził że Baca za dużo biega.
Chodzi o to że jak jest na działce i koło niej przechodzą jacyś spacerowicze to Baca biegnie za nimi wzdłuż całego płotu,a dlatego że działka jest szeroka i bardzo długa,misiek się nieźle przy tym rozpędza i hamuje dopiero jak się płot kończy,więc jest to "ostre" hamowanie,przy czym łatwo nadwyręża sobie przednie łapy.
Musimy mu nie pozwalać tak ganiać jak oszalały.On potrzebuje dużej dawki ruchu,ale spokojnego.
Dostaliśmy jakieś tabletki i mamy być w kontakcie z Panem weterynarzem.
Musimy więc spokojniej się także na spacerach zachowywać,albo nauczyć Bacę hamować na tyłek :D

I jeszcze na prośbę wstawiam zdjęcia mojego kotka - Midasa :)